Domov / Home Poradňa / About SBT Demodex

Odborný popis SBT a Demodex - Demodikóza na stránkach SBTC CZ

 


V skratke...
Demodex je parazit, ktorý sa v malej miere nachádza aj na zdravých psoch. Ak sa pomnoží, spôsobuje zápal kože spojený so svrbením a lokalizuje sa hlavne v tvárovej časti príp. na končatinách. Neskôr je schopný sa rozšíriť na celé telo (dokonca aj do vnútorných orgánov). Ide však o imunitné ochorene, prejavuje sa hlavne v období medzi cca 3.-7. mesiacom. Aj genetika zohráva svoju rolu t.j. sú plemená, u ktorých sa demodikóza vyskytuje častejšie (mops, buldoček, bulterier, labrador...). Preto je veľmi potrebné neliečiť len následky (zápal kože s antibiotikami a lokálnymi prípravkami), ale aj príčinu (posilniť imunitu a ničiť parazita). Proti demodexu sa používajú zväčša antiparazitárne kúpele. Je na trhu aj obojok (určený proti kliešťom) s účinnou látkou Amitraz, ktorá pôsobí aj proti demodexu. Dôležité je teda kvalitné superprémiové krmivko pre rastúce psy (prípade šteniatka malých plemien). Vo veterinárnej praxi máme už celkom pekný sortiment prípravkov na posilnenie imunity vo forme sirupov, pást, vakcín... príp. použiť aj probiotiká. Vitamín E je v tomto prípade tiež indikovaný.
Pri podozrení na Demodex okamžite navšívte veterinárneho lekára a poradte sa s ním o ďalšom postupe liečby!
MVDr. Katarína Mašánová

Advocate® působí proti vnitřním i vnějším parazitům :

http://www.veterinarnipece.cz/advocate-spot-on-dogs-3316.html

 


Ako postupovať...
Demodikóza lokalizovaná - jeden a viac okrouhlých ložísk so stratou srsti alebo šupinatením a začervenaním kože, ktoré sa objavujú najmä na chrbte nosa, na čele, okolo očí a na predných labkách. S lokalizovanou demodikózou sa stretávame najčastejšie u šteniat vo veku od 3 do 7 mesiacov /u sučiek pri prvom háraní aj neskôr/ a zvyčajne vymiznú spontánne do 1,5 roka. Imunita sa vyvíja postupne, vekom psíka.

Demodex sa dá zistiť  len zoškrabom z postihnutého miesta a následným mikroskopickým vyšetrením ! Iba tak sa dajú vylúčiť iné ochorenia ako sú plesne, baktérie, potravinová intolerancia* /napr. psy chované len mässom/, alergia na niektorú potravinovú najčastejšie bielkovinovú zložku /kuracina, hovädzie, bravčové.../. Preto vo fáze liečby je na úžitok zmeniť druh kŕmenia na jahňacie, rybacie alt. iné superpremiové krmivo. Nie každý veterinár vie pristúpiť adekvátne k tomuto problému /ak vám na Demodex naordinuje kortikoidy a antibiotiká ihneď zmeňte doktora, tieto liečivá stav ešte viac zhoršujú!/. LIKVIDÁCIU PARAZITA TREBA ZAHÁJIŤ IHNEĎ PRI PRVOM PRÍZNAKU NAPADNUTIA !!!

V prípade už objavenia sa ložiska sú indikované napr... 1xtýždenne injekcie DECTOMAX po dobu cca.1-2mesiaca /do odstránenia parazita/ +
potieranie psa prípravkom TACTIC rozriedeným podľa veterinára, neoplachovať a nechať voľne uschnúť. Najlepšie nanášať opatrne hubičkou po celom tele psa ale hlavne na postihnuté miesta, na hlavu nanášať opatrne pozor na oči, tu potierať napr. vatou. Pozor, aby sa pes hneď neoblizoval, mohlo by mu to podráždiť žalúdok. Smrdí to ako benzín alebo petrolej. Odporúča sa podávať vitamínový prášok posilňujúci imunitu IMMUNOVET ECHINACEA , SIRUP PLERASAN /ALTERNATÍVNE INÉ PRÍPRAVKY POSILŇUJÚCE IMUNITU ako napr. vitamin E, Omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny atd.../ Väčšinou toto zaberie, ...nemiešajte viac druhov kúpeľov a liečiv, niekedy menej je viac...

ÚSPECH LIEČBY ZÁVISÍ OD PSYCHICKEJ POHODY ZVIERAŤA !

Spúšťačom "prekvitnutia" Demodexu sú aj stresové zážitky / stresové prostredia,
skoré odstavenie šteniat od matky, zmena hladiny hormónu v tele, alebo iné vážnejšie ochorenia imunitného systému !

OSVEDČENÁ ÚČINNÁ PREVENCIA A AJ LIEČBA DEMODEXU JE KONZUMÁCIA KOZIEHO MLIEKA.

Zdroj Internet , upravil ´Jayos´


*Obecné shrnutí

Demodikóza je choroba u plemene SBT velmi častá. U 85 % štěňat tato invaze probíhá bez projevů, u zbytku se objeví příznaky nemoci. Neměli bychom v chovu užívat psů, jejichž velká část těla či celé tělo je touto chorobou napadeno. Jestliže pozorujeme u našich štěňat demodikózu, tak jako já u svých, jsme povinni vybírat k dalšímu chovu jen psa-reproduktora, který na tuto chorobu netrpěl. Mým zdáním můžeme do chovu užívat psů, kteří přešli jemnou, "lokalizovanou", samovolně vyléčenou formu trudíka. V opačném případě by se brzy mohlo ukázat, že nemáme co chovat.