Domov / Home Poradňa / About SBT Alergie

ALERGICKÁ REAKCIA

Alergia je najčastejší vonkajší prejav na tele psa, že niečo nie je v poriadku s imunitným systémom organizmu. Svrbenie, podráždenosť, začervenanie kože, výsyp. Pes je podráždený, často a intenzívne sa škrabe, pachtí a má zvýšenú teplotu /40-40,5°C/.
Viac o Telesnej teplote psa*
Najčastejšími prejavmi sú opuchnuté mäkké tkanivá okolo očí, papule, výsyp (lokálne zježenie srsti) na chrbte a neskôr až na celom tele. Nesmieme sa spoliehať, že prejavy ustúpia samé od seba a je potrebné vyhľadať okamžite veterinárnu pomoc! Väčšinou pomôže podkožné podanie Dithiaden a inj. na zníženie teploty, alt. inj. ´Calciovka´... V prípade "rozhádzaného imunitného systému" inj. na alergiu a antibiotiká ...
Najčastejšie príčiny :
1. Očkovania : po aplikovaní vakcíny je možnosť alergickej reakcie aj do 7 dní! V tomto období by sme nemali psa vystavovať prehnanej aktivite, stresu a radšej mu dopriať odpočinok. Ak má opätovne pes reakcie po očkovaní, treba zistiť na etikete očkovacej látky výrobcu a v budúcnosti nahradiť iným výrobcom. Alebo každú zložku viacvakcíny pichnúť zvlášť v rozmedzí 14 dní. Väčšinou sa takto problém vyrieši.
2. Konzumácia potravín : kým sa potrava dostane do črevného traktu trvá to určitý čas, pri granulách je čas trávenia aj 6 hodín. Takže reakcia na potravu je dosť oneskorená. Treba dať pozor pri skonzumovaní prestárlych mäsových výrobkov, konzeriev a paštét môže dôjsť až k otrave.
3. Uštipnutím hmyzom, plazom... : tu nastáva okamžitá reakcia. Niektoré psy sú odolne proti vpichom hmyzu iné to znášajú veľmi zle, preto treba dôkladne pozorovať správanie psa a pri prvých príznakoch opúchania vyhľadať veterinára. Uštipnutie včelou, hadom... môže viesť až k uduseniu psa. Boli prípady, kedy pomohlo k záchrane psa vykonanie tracheotómie.
Počas alergických príznakov a prvé dni po ustúpení podávame psovi výlučne diétnu stravu, najlepšie len ryžu, neskoršie môžeme skúsiť varené kuracie mäso. Doprajeme psovi kľud. Po odznení príznakov alergie môžeme nabehnúť na zaužívaný spôsob kŕmenia. V súčasnosti sa robia i psom alergologické testy, ale v prípade alergie z potravy môžeme aj my doma pomôcť nášmu psovi vylučovacou metódou, zmenou značky krmiva, prípadne radou veterinára či skúseného chovateľa.  Dnes už máme na trhu kvalitné krmivá i pre alergické psy a vyhneme sa tak nežiadúcim reakciám z potravy.
Najväčšie percento úspechu liečby všetkých kožných onemocnení je zabráneniu škrabaniu sa postihnutých miest.

NAŠE OVERENÉ VAKCINÁCIE PO KTORÝCH NEBOLI U NAŠICH PSOV NIKDY ZAZNAMENANÉ ŽIADNE ALERGICKÉ REAKCIE :  BIOVETA - BIOCAN

´ Jayos ´