Domov / Home Poradňa / About SBT Dysplázia

DYSPLÁZIA

Aj keď sa o tom veľa nehovorí, toto ochorenie postihuje aj naše plemeno. Preto si nezakrývajme oči a dávajme testovať (RTG) našich chovných jedincov.  
Dysplázia bedrových kĺbov je jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení pohybového aparátu psov. Spočiva v tom, že hlavica kĺbu presne nezapadá do kĺbovej jamky, ktorá nemá dostatočnú hĺbku. Hlavica sa preto trie o hranu kĺbu a postupne vzniká artritída (zápal bedrového kĺbu). Takto postihnutý pes máva bolesti a nie je schopný väčších výkonov. Jeho pohyb nie je celkom čistý, pri ťažších formách dysplázie kríva, až nakoniec nie je schopný vôbec žiadneho pohybu panvových končatín.
Podľa štatistík sa  koeficient dedivosti pohybuje od 0,2 - 0,4 (tj. 20-40%), čiže je pravdepodobné, že viac ako polovica prípadov DBK priamo súvisí od vonkajších vplyvov, ako sú podmienky chovu, výživa a zaťažovanie vyvíjajúceho sa organizmu. Nedostatočná, ale aj prehnaná výživa a záťaž šteňaťa ale aj mladého psa môže viesť k dysplázii. Preto je veľmi dôležité, aby sme v období rastu nič nepokazili. Dôležitá je kvalitná vyvážená strava bez zbytočných tukov a kalórií a primeraný pohyb bez prehnanej záťaže.   
Ideálny vek pre RTG kĺbov u plemena Stafordšírsky bulteriér je po 12 mesiaci, po ukončení telesného rastu a vývoja.
Stupne DBK:
0 (A) - výborne utváraný bedrový kĺb
1 (B) - hraničný nález, tj. prechodný stupeň medzi ideálnym kĺbom a dyspláziou
2 (C) - ľahký stupeň dysplázie
3 (D) - stredný stupeň dysplázie
4 (E) - ťažký stupeň dysplázie
Faktory dedičnosti:
pes ako aj všetky cicavce má vždy jednu polovicu dedičných vlôh od otca a druhú od matky. Tieto dedičné vlohy sú uložené v tzv. chromozómoch, v ktorých je obsiahnutých nesmierne množstvo génov, obsahujúcich všetky dedičné vlohy (informácie). Tieto gény vytvárajú určité génové komplexy. Bohužiaľ je to však tak, že za DBK a jej rozsah sú zodpovedné viaceré génové komplexy a teda až keď väčšina zúčastnených génov vykazuje defekt, ktorý vedie ku DBK, má pes skutočne neskôr DBK. Nakoľko sa však dedičné vlohy od matky a otca môžu ľubovolne kombinovať, môže sa veľmi jednoducho stať, že menšina defektných génov od otca aj od matky sa u potomstva znásobí, a teda defektné gény v zodpovedajúcom génovom komplexe dosiahnu prevahu (väčšinu) a teda šteňa zdedilo vlohu pre DBK aj keď obaja rodičia sú DBK negatívni (teda 0/0). Zákerné je teda, že aj dvaja DBK negatívny rodičia môžu mať DBK pozitívne potomstvo.

"Bežná prax u iných plemien" : 0 (A), 1 (B), 2 (C) ... jedinec uchovniteľný a použiteľný v chove
3 (D), 4 (E), 5  ... vyradený z chovnosti.

Odborné info ... tu